چگونه می توانیم مسیر شغلی خود را معنادار کنیم ؟

چگونه می توانیم مسیر شغلی خود را معنادار کنیم ؟

متاسفانه، بسیاری از ما بلد نیستیم در مورد انتخاب شغلی که به رضایت ما نیز منجر شود، تصمیم گیری کنیم. مدیر ارشد اجرایی شرکت ری ورک (ReWork) آقای ناتانیل کلوک (Nathaniel Koloc) که برای شرکت ها خدمات مربوط به استخدام و کاریابی را ارائه می کند، در این باره می گوید که دلیل این موضوع شاید این باشد که کسی به ما نحوه تصمیم گیری در این موضوع را آموزش نداده است. والدین، معلم ها و یا منتورهای کمتری می توانیم پیدا کنیم که ما را به فکر کردن درباره آن راهنمایی کنند یا ایده ای به ما درباره آن بدهند. کارن دیلون (Karen Dillon)  یکی از نویسندگان کتاب «زندگی خود را چگونه ارزیابی می کنید« (How will you measure your life?)  می گوید: ما نسبت به مفهوم و معنای شغل آگاهی کمتری داریم. در نتیجه، شغل ها را بر اساس دلایل اشتباه انتخاب می کنیم. ما به دنبال کارهایی هستیم که صرفا در مراسم و مهمانی ها با افتخار از آن صحبت کنیم یا رزومه خوبی برای ما به همراه داشته باشند. اما موارد خیلی کمی از آنها به رضایت منجر می شود. در این جا به اصولی اشاره می شود که می توانید بر اساس آنها مسیر حرفه ای خود را ادامه دهید یا به دنبال شغل خاص و ویژه ای باشید، که نه تنها از آن رضایت دارید، بلکه عاشق آن نیز هستید.

معنادار بودن شغل به شما نیز مفهوم می بخشدآیا همکاران به من احترام می گذارند؟ آیا در این کار با چالشی روبرو می شوم؟ آیا رشد می کنم؟ به این ماموریت باور دارم؟، دیلون در ادامه می افزاید که این نمونه سوال ها بین نشاط واقعی از کار و رضایت نسبی از آن تمایز ایجاد می کنند. اما معنادار بودن برای هر کسی می تواند مفهوم متفاوتی داشته باشد. صرفا به دنبال جنبه های بدیهی شغل مانند حقوق، عنوان و پست، شان و پرستیژ سازمان و شرکت نباشید. آقای کلوک چهار طبقه بندی را در معنادار بودن شغل شناسایی کرده است:

1. میراث:

این جنبه مربوط به خروجی های محسوس شغل شما است. این که چه هدفی را دنبال می کنید؟ ممکن است شما زمان زیادی از روز را صرف پاسخ به ایمیل یا حضور در جلسات کنید. برخی از شغل ها حداقل چند بخش از این موارد را در بر می گیرند. اما خروجی دلخواه شما از کارکردن چیست؟ ممکن است بخواهید که مانند دیگران مهارت ریاضی شما بهبود یابد، یا در طول کارراهه نیز مهارت هایی را کسب کنید. سوالی که معمولا پرسیده می شود این است که چه قدر می خواهید نزدیک به آن باشید: بسیاری از افراد دوست دارند به افراد بیمار کمک کند، در حالی که دیگران این کار را به قوانین و نهاد های مربوط به آن واگذار می کنند.

2. تسلط:

نقاط قوتی هستند که شما می خواهید آنها را اثبات کنید. برای مثال، اگر از ارتباط داشتن با دیگران لذت می برید، این توانایی به شما کمک می کند که روانشناس یا بازاریاب خوبی باشید. شبیه به این موضوع، اگر نویسنده با مهارتی هستید، می توانید داستان تخیلی یا عنوان های تبلیغاتی بنویسید. نکته کلیدی این است که شما بر اساس این نقطه قوت ها، رضایت از شغل را کسب می کنید. آقای کلوک می گوید، تسلط داشتن در چیزی به مفهوم لذت بردن از آن نیست. شما برای انجام کاری باید عاشق آن باشید.

3. آزادی:

این جنبه مربوط به حقوق، مزایا و انعطافی است که برای زندگی دلخواه خود نیاز دارید. برای بسیاری از افراد، این موضوع به معنی مزایایی برای رفتن به تعطیلات ویژه است . و برای برخی دیگر به معنای آزادی انتخاب  زمان و محل کار خواهد بود. سبک کاری  که به آن تمایل دارید و شغلی که به شما در این موضوع کمک می کند را بشناسید.

4. همسویی:

آخرین طبقه بندی مربوط به همسویی است، که فرهنگ و ارزش های شرکت شما را پوشش می دهد. اما مانند ماموریت نیست. مفهوم آن به معنای احساس تعلق شما است. این که باورها و اولویت های شرکت و افراد چیست؟ افراد چگونه با هم رفتار می کنند. آیا با هم صمیمی هستند؟ نهار را کنار همدیگر صرف می کنند؟ دیلون اشاره می کند که خیلی اهمیت دارد که شما از سپری کردن زمان با همکاران و مدیر لذت ببرید. ممکن است این طبقه بندی برای افراد متفاوت باشد. او پیشنهاد می کند که بهتر است ارزش های خود را لیست کرده و سپس آنها را اولویت بندی کنید. شما بر اساس این لیست می توانید تصمیم بگیرید و فرصت های ویژه شغلی مانند پست جدید در نقش فعلی یا شغل جدیدی در سازمان دیگر را ارزیابی کنید.

اصولی که بهتر است یادتان باشد:

باید ها:

  • لیستی از آن چه که شغل معنادار برای شما چه ویژگی هایی دارد، تهیه کنید.
  • از چهار یا پنج نفر از افرادی که می توانند به شما در این باره مشورت بدهند، دعوت کنید.
  • عناصر دیگری از شغل را که می خواهید در پست فعلی، بیرون از کار و هنگام گفت و گو با افراد داشته باشید، تجربه کنید.

نبایدها:

 

  • »به نقش بعدی خودتان تمرکز کنید». به جای این کار، در مورد خواسته ها و اهداف بلند مدت خود از کار فکر کنید.
  • این که اجازه بدهید، مسیر شغلی باعث نزول و عدم پیشرفت شود- حتی کسانی که در مسیر شغلی خود به صورت عمیق درگیر هستند، می توانند تغییراتی ایجاد کنند.
  • توانایی خود را دست کم بگیرید، این که فکر کنید در تغییر جدید، نمی توانید از عهده آن بر بیایید.

منبع : Harvard Business Review